Haber Detay

Calendar 24.10.2023

Cumhuriyet’in 100. yılında İzmir Körfezi şenlenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz tutkunlarını Cumhuriyet’in 100. yılında bir araya getiriyor. 27-29 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 6. İzmir Körfez Festivali’nde yelkenler Cumhuriyet’e açılacak. Denizdeki rekabete konserler, gösteriler ve atölyeler eşlik edecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 6’ncısını düzenleyeceği İzmir Körfez Festivali ile Cumhuriyet’in 100. yılında yelkenler Cumhuriyet’e açılacak. İzmir Körfezi 27-29 Ekim tarihleri arasında üç gün boyunca optimist, laser, kano, dragon yarışları, yat yarışları ve yüzme etkinlikleri ile açık su yüzme yarışlarına sahne olacak.

Çeşme’den İzmir Marina’ya yat yarışı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğindeki İzmir Körfez Festivali Türkiye Yelken Federasyonu, Ege Açık Deniz Yat Kulübü (EAYK), İZDENİZ, İZSU, Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka Spor Kulübü, Göztepe Spor Kulübü, Arkas Spor Kulübü ve Avek Otomotiv desteğiyle düzenleniyor. İzmir Körfez Festivali ilk gününde birbirinden güzel etkinliklere sahne olacak. 100. Yılda 100 Mil Yat Yarışı, Çeşme’den başlayıp Cumartesi günü İzmir Marina’da son bulacak.

Yatlar 29 Ekim Pazar günü saat 12.15’te İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Cumhuriyet Meydanı’ndan vereceği start ile bu kez de İç Körfez yarışında mücadele edecek. 35 yatın katılacağı yarışın ödül töreni ise saat 17.30’da İzmir Marina’da olacak.

Söyleşi, atölye, konser

27 Ekim Cuma Günü su altı fotoğraf sanatçısı Murat Kaptan’ın eserleri Konak, Pasaport, Karşıyaka ve Alsancak iskelelerinde sergilenecek. 27 Ekim Cuma günü saatler 16.30’u gösterdiğinde 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda (Karantina) karoke etkinlikleri ile Zeybek Ekibi Halk Oyunları festivalin coşkusuna ortak olacak. Saat 17.15’de ünlü oyuncu ve yazar Korhan Abay “Yarışmaç” adlı özgün ve eğlenceli yarışması ile ilgi çekecek. Karantina’da saat 18.40’ı gösterdiğinde ise “Olta Balıkçılığı ve Gemici Düğümleri Atölyesi” düzenlenecek. 2010 yılında İzmir' de kurulan, 90'lar Türk pop müziğini kendi tarzıyla yorumlayan Odak Band grubu saat 19.45’de dinleyiciler ile buluşacak. Ardından ise hip hop gösterisi olacak. Saatler 21.30’u gösterdiğinde ise gezgin ve müzisyen Ayhan Sicimoğlu 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda “deniz” konulu söyleşiyle İzmirliler ile buluşacak. Ardından kendine has tarzıyla müziğini yorumlayacak.

Kulaçlar Cumhuriyet’in 100. Yılı için atılacak

28 Ekim Cumartesi günü ise kulaçlar 100. Yıl Açık Su Yüzme Cumhuriyet Kupası için atılacak. Saat 09.00’da Narlıdere-Güzelbahçe sahil yolundaki Maltepe otobüs durağı arkasından start verilecek yarışa, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yaklaşık 300 kişinin katılması bekleniyor. Ayrıca gün boyunca 7-15 yaş arası 400 çocuğun katılacağı Optimist ve Laser Yelken Yarışmaları Avek Karşıyaka Yelken Kulübü’nde, 100. Yıl Kano-Kürek Cumhuriyet Kupası Bostanlı Balıkçı Barınağı ile Karşıyaka Belediye Tesisleri arasında, Dragon Yarışmaları ise İnciraltı İzmir Kayıkları Kano Tesisleri’nde gerçekleştirilecek. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda ise saat 19.30’da Stalk Band, saat 21.30’da Serkan Yıldız konseri sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

29 Ekim Pazar günü de saat 12.15 ile 17.00 saatleri arasında Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe sahillerinden izlenebilecek Körfez içi Yat Yarışı düzenlenecek.