Haber Detay

Calendar 11.05.2024

Başkan Tugay Cumhuriyet Gazetesi’nin 100’üncü yıl kutlamasına katıldı 
“Sizin geleceğiniz bizim geleceğimiz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Gazetesi’nin 100’üncü yılı için İstanbul ve Ankara’nın ardından İzmir’de düzenlenen programa ev sahipliği yaptı. Etkinlikte konuşan Başkan Dr. Cemil Tugay, demokrasi, özgürlük, laiklik ve gelecek umudu için sürdürülen mücadeleye değinerek “Sizin sözünüz bizim sözümüz. Sizin geleceğiniz bizim geleceğimiz. 100 yılı onurla geçirdiniz. Nice 100 yıllara diliyorum” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Gazetesi’nin 100’üncü yılı için düzenlenen programa ev sahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın katılımıyla yapılan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki (APİKAM) gecede “100 Yılın Cumhuriyeti” sergisinin açılışı da yapıldı. Buluşmaya Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mine Esen, Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Mehmet Şakir Örs, CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı ve 24. Dönem İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Eski Milletvekilleri Mustafa Balbay, Kani Beko, Musa Çam, Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, Karabağlar Belediye Başkanı Emine Helil İnay Kınay, basın kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı. 

“Hakları ödenmez”
Etkinlikte konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Dünyada kaç tane gazete 100 yaşına varabilmiştir? Daha önemlisi 100 yıllık süreç içinde çizgisinden adeta bir santimetre bile sapmadan savunduğu yüce değere böylesine sahip çıkabilmiştir, bilmiyorum. Cumhuriyet denince bizim aklımıza haince, affedilmez bir şekilde katledilmiş o değerli, güzel insanlar gelir. Dün Genel Başkanımız ‘Cumhuriyet’in şehitleri’ demiş. Aynı ifadeyi ben de kullanmak isterim. Gerçekten aklımıza hepimizin şehitleri olan o güzel insanlar gelir. Her birisini üzüntüyle, acıyla ama bir o kadar da onur ve saygıyla hatırlıyoruz. Bugün biraz özgürlüğümüz, demokrasimiz, halen laikliğimiz, halen geleceğe dair umudumuz varsa onlar ve onlar gibi insanların eseridir. Hakları asla ödenmez. Bir diğer tarafta da şöyle insanlar geliyor aklıma; Cumhuriyet Gazetesi’ni katlayıp koltuğunun altına koyan, onu bütün gün gezdiren, sadece kendisi okumakla kalmayıp başkalarına da okutan o güzel, değerli insanlar. Muhtemelen onlar buradalar” dedi.

“Sözünüz sözümüz”
Bir belediye başkanı olmaktan öte bu ailenin bir ferdi olduğuna dair inançla bu akşama katılmanın kendisi için büyük bir keyif ve onur olduğunu belirten Tugay, sözlerine şöyle devam etti: “Sizin sözünüz bizim sözümüz. Sizin geleceğiniz bizim geleceğimiz. 100 yılı onurla geçirdiniz. 100 yılın sonunda bu geleneği bir de genç kadrolarınızla geleceğe taşıma kararlılığında olduğunuzu görmek, bunu bir kadın genel yayın yönetmeninin öncülüğüyle yaptığınızı görmek inanın bizi çok mutlu ediyor. 100’üncü yaşınız kutlu olsun. Cumhuriyet’imizle beraber, yaşamasını sonsuza kadar dilediğimiz güzel Cumhuriyet’imizin değerli yazarlarıyla beraber nice 100 yıllara diyorum. İyi ki varsınız.”  

“Ne hükümet ne parti gazetesiyiz”
Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin izinde yayın politikası yürüttüklerini belirten Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mine Esen, “Cumhuriyet, basın özgürlüğüne taraftır. Aydınlanma yolunda ilkelerin kalesidir. Nice baskılara karşı ayakta kaldı. 100 yılda 160 gün kapatıldı bu gazete. Bir basın çınarı çok ağır bedeller ödedi. Ne hükümet gazetesi ne parti gazetesiyiz. Cumhuriyet’in patronu yok. Bir vakıf gazetesi. Cumhuriyet bir okuldur. Bizden sonra genç meslektaşlarımız gazeteyi geleceğe taşıyacak. Cumhuriyet’in yarınları aydınlıktır” diye konuştu. 

“Cumhuriyet kurtuluşun ve kuruluşun gazetesidir”
Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Mehmet Şakir Örs, “Cumhuriyet Gazetesi Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt ve Türkiye tarihinde iz bırakan bir yayın organı, Cumhuriyet’in taşıyıcı kolonlarından. İzmir ve Ege kurtuluşun ve kuruluşun kenti olarak ifade edilir. Bizim gazetemiz Cumhuriyet de kurtuluşun ve kuruluşun gazetesidir. Biz bu bilinçle çalışıyor ve aydınlanma mücadelesini sürdürmek istiyoruz” dedi. 
Konuşmaların ardından son yüzyılımıza doğrudan tanıklık etmiş Cumhuriyet Gazetesi’nin özel arşivinden seçili gazete sayfalarından oluşan “100 Yılın Cumhuriyeti” sergisini gezen Başkan Cemil Tugay, eserler hakkında bilgi aldı. Başkan Tugay daha sonra geceye katılan konuklarla sohbet etti. Etkinlikte, tüm katılımcılara Cumhuriyet Gazetesi’nin özel olarak hazırladığı “100. Yıl Özel Eki” takdim edildi. Gecede ayrıca Batı ezgilerinden oluşan keyifli repertuvarı ile İzBB Trio davetlilere eşlik etti.